Bilimsel Gerçekler ve Sağlıklı Yaşam

Bilimsel Gerçekler ve Sağlıklı Yaşam

Vücudun Kalori İhtiyacı

Günlük kalori ihtiyacı, kilo kontrolü için kişinin her gün alması gereken kalori miktarıdır. Herkesin günlük kalori ihtiyacı, cinsiyetine, yaşına, yaşam tarzına, boyuna ve kilosuna göre değişir. Uzman Ekibimize whatsapp’tan ve İnstagramdan dm ile ulaşıp Diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanan günlük kalori ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayede kalori ihtiyacınız ile birlikte ideal kilonuzu ve vücut kitle indeksinizi de (BMI) öğrenebilirsiniz.

Protein nedir protein ne işe yarar?

İnsanların sağlıklı bir beslenme için alması gereken altı (6) besin türü vardır. Bunlar yağlar, proteinler, vitaminler, karbonhidratlar, mineraller ve su olarak sınıflandırılıyor.

Proteinler, hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar. Protein vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereklidir. Protein kasları güçlendirir, kansızlığı önler, vücut direncini yüksek tutar.

 

 

 

Saç ve Tırnaklar İçinde Protein Gerekli

Protein en çok et, tavuk, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda vardır. Bunların dışında baklagiller ve kabuklu kuru yemişlerde de protein vardır. Vücudumuz proteinleri büyümek ve hasar gören kısımların onarılmasında kullanır. Karaciğerde ayrıştırılan besinlerden proteinler vücudumuzda gerekli yerlere gönderilir. Saçın, tırnakların beslenmesi ve sağlıklı uzaması, biz fark etmeden dökülen derimizin yerine yenisinin yapılması için proteinler karaciğerden bu yerlere kan yoluyla ulaştırılır.

 

Bir Yumurtada Ne Kadar Protein Vardır?

Dünya sağlık örgütü günlük bir insanın kilosu başına alması gereken protein miktarını sıfır kırk beş (0.45) gram olarak belirliyor. Bu da altmış beş (65) kilo bir insan için yirmi dokuz (29) gram protein demek. Bir yumurtada ortalama protein miktarı ortalama on üç (13) gramdır ve en sağlıklı protein kaynaklarından biridir.

Vejetaryenler İçin Protein Kaynakları Nelerdir?

Vejetaryenler için ise protein kaynakları arasında yine kuru baklagiller, soya ürünleri, kuru yemiş, yoğurt, süt, peynir vardır. Tüm yiyecekler içerisinde yumurta en kaliteli protein kaynağı olarak kabul edilir.

Vücudun Karbonhidrat İhtiyacı

Karbonhidrat içeren gıdalar vücuda enerji veren besin öğelerindendir. Vücudumuz harcadığı enerjinin büyük bir bölümünü karbonhidratlardan karşılar. Beyin dokusu da harcadığı enerji için öncelikli olarak karbonhidratları kullanır. Uzmanlar da ağır fiziksel aktiviteler için de karbonhidratların daha uygun enerji kaynağı olduğunu belirtmektedirler. Sağlıklı beslenme açısından günlük tüketilen karbonhidratların % 85’i bileşik karbonhidrat içeren besinlerden (Tahıl ürünleri, sebzeler ve kuru baklagiller ), % 15’i basit karbonhidrat içeren besinlerden (Şeker içeren içecekler, bal, reçel, meyveler) oluşmalıdır. Günlük tüketilen kalori miktarı alınan kalori miktarından düşük veya eşit olduğu zaman kilo verilir veya korunur. Kilo almak isteyenlerin yapması gereken bu miktarı sağlıklı bir şekilde artırmaktır.

 

Vitamin ve Mineral Nedir?

Vitamin D, kemik ve dişlerin oluşumu ve yapısında faktör olabilir.

Vitamin E, vücut dokularındaki yağları oksidasyondan koruyabilir.

Vitamin C, kemik, kıkırdak ve dişlerin gelişimi ve yapılanmasında faktör olabilir.

Vitamin B1, karbonhidratlardan enerji, sağlanmasına yardımcı olabilir, normal büyümeye yardım edebilir.

Vitamin B2 ve Pantotenik asit, enerji metabolizmasında ve doku oluşumunda faktör olabilir.

Niasin, normal büyümeye ve gelişmeye yardımcı olabilir, enerji metabolizmasında ve doku oluşumunda faktör olabilir.

Folik asit ve Vitamin B12, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olabilir.